Tekst naszego kolejnego autora aż skrzy się od emocji. Trudnych, niejednoznacznych, uparcie niechcących odpuścić. Jednocześnie jest zaproszeniem do przyjrzenia się temu, dlaczego warto je czuć i co może z tego wszystkiego czasami wynikać. A czasami wcale nie. Nie ukrywamy, że taki sposób pisania jest nam najbliższy. A poniżej fragment otwierający:
"Nienawidzę psychoanalizy.
Nienawidzę teorii psychoanalitycznej, kiedy miota się bezradnie między nauką, filozofią i sztuką. Kiedy poddaje naukowej weryfikacji skuteczność swoich technik, ale nie potrafi ani udowodnić swoich fundamentalnych tez w sposób naukowy, ani zrezygnować z pretensji do ich naukowości. Kiedy posługuje się swobodnie założeniami ontologicznymi, epistemologicznymi oraz etycznymi, często nie dbając o spójność i systematyczność wywodu, co przybliża ją nieco do religii, od której się zaciekle dystansuje. Kiedy nie potrafi się zdecydować, czy jej praktyczny, psychoterapeutyczny wariant ma przypominać kreatywną ekspresję o charakterze estetycznym, czy obiektywną procedurę objętą ścisłymi rygorami".
Zapewniamy, że nienawiść jest tu początkiem, a nie końcem. Cieszymy się bardzo, że swój tekst zdecydował się przekazać właśnie nam, a Ci którzy mieli już okazję go wysłuchać zgodnie przyznają, że prowokuje do dyskusji. Na marginesie dodamy, że też zdarza nam się nienawidzić psychoanalizy
Nasz kolejny autor:
dr Lech Kalita : - psycholog, psychoterapeuta oraz superwizor i konsultant pracy wielu publicznych placówek opieki zdrowotnej i opieki społecznej.
Współzałożyciel Centrum Terapii Depresji w Gdyni. Autor wielu publikacji z zakresu psychoterapii oraz książek "Rytmy otchłani. Rozważania o wczesnych stanach umysłu" (2022) i "Przyszłość dzieje się dziś. Psychoterapia w przyspieszającym świecie" (w druku).
Kolejna nasza autorka jest dla nas bardzo ważna z wielu powodów. Otwarty człowiek, niezwykle pomocna koleżanka, świetna nauczycielka, niesamowita superwizorka. W środowisku znana jest między innymi z tłumaczeń tekstów z
Są takie osoby, które nie tylko tworzą, ale też potrafią budować przestrzeń, w której inni mogą rozwinąć swoje zdolności. Wrażliwe, otwarte, zaangażowane. Nasza kolejna Autorka jest właśnie taką osobą.
Gregorio Kohon — poeta, prozaik, psychoanalityk. W IDioMach Kohon pokazuje zupełnie inną stronę siebie, zanurzoną w wyobraźni, zadziorną, czasem niepokojącą, ale zawsze głęboko poruszającą.