URLOP REDAKCJI W DNIACH 29.05-12.06.2025

wszystkie zamówienia złożone w tym okresie będą realizowane po urlopie

Part 3 #letnieazyle

Jak bardzo tajemnicze mogą być głębiny? Wód i nieświadomości?

 

Szacuje się, że człowiek poznał mniej niż 5% oceanów. Zbadanych zostało ledwie 0.001 morskiego dna. Jednocześnie Oceanom zawdzięczamy co drugi oddech, to one produkują połowę tlenu zawartego w atmosferze. Czy piękno może pochodzić z tajemnicy?Czy każdą tajemnicę trzeba, uparcie (nomen omen) zgłębiać?

 

Jednym z ciekawszych i bardziej fascynujących elementów rafy koralowej są tzw. stacje czyszczące. To specjalne miejsca, w których mniejsze ryby, takie jak wargacze lub krewetki czyszczące, specjalizują się w usuwaniu z ciała większych stworzeń martwej skóry, pasożytów czy różnorakich resztek. W tym celu większe ryby, takie jak manty, rekiny, tuńczyki lub żółwie morskie dobrowolnie podpływają do stacji czyszczącej i często przyjmują spokojną, niemal „zamrożoną” pozycję, pozwalając małym pomocnikom wejść im nawet do pysków czy skrzeli.

 

Stacje czyszczące, jak pisze WWF Polska, pomagają utrzymać higienę wielu gatunków – zarówno lokalnych, jak i tych, które dany rejon odwiedzają podczas migracji. Tym samym dając przykład relacji, w której korzyść jest obopólna, a symbioza nie kojarzy się tylko z dusznym stanem koniecznym do przepracowania  Dynamika tych miejsc pokazuje, jak w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy od siebie zależni. Nawet najmniejsze i pozornie nic nie znaczące stworzenia stają się niezbędne dla funkcjonowania całych ekosystemów.

 

Jeśli poszukujecie pięknej, spokojnej, choć niekoniecznie łatwej powieści na lato, polecamy Wam książkę Richarda Powersa: "Plac Zabaw". Historia opowiedziana przez autora dotyka tych miejsc w nas, w których tkliwość spotyka się z żalem, by za chwilę przykryć nas falą zachwytu nad pięknem świata. Obcowanie z opowieściami Powersa to specyficzny rodzaj przyjemności. Wiedzą to wszyscy, którzy mają już za sobą lekturę "Listowieści".

 

Na zdjęciu jedna z bohaterek powieści Powersa - manta, największy rodzaj płaszczki.

 

 
zdjęcie: Asia Armstrong/Project Manta
10 lipca 2025

Czytaj więcej

10 lipca 2025
Jak bardzo tajemnicze mogą być głębiny? Wód i nieświadomości?
09 lipca 2025
Latem budujemy azyle. Wymyśliłyśmy cykl postów, które mają przywracać nadzieję. Odwrócić proporcje. Choć na chwilę przyciągnąć wzrok czymś, co ciche i niepozorne. Co jednak się wydarza. Może to właśnie te
04 lipca 2025
Jesteśmy zmęczone. Nie tylko zwykłym zmęczeniem lipcowym, po całym roku intensywnej pracy. Zmęczył nas świat. Znikające państwa, znikające dzieci, znikająca przyroda. Ostatnie wybory, po których nadal nie możemy się otrząsnąć.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i jako pierwszy dowiedz się o nowych numerach naszego kwartalnika!

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!