URLOP REDAKCJI W DNIACH 01.08-31.08.2025

wszystkie zamówienia złożone w tym okresie będą realizowane po urlopie

Przeprosiny

Pragniemy bardzo przeprosić naszą autorkę Panią Ewę Modzelewską-Kossowską za brak dołączonej bibliografii do jej fantastycznego tekstu w grudniowym numerze IDioMÓW

 

Drogie Osoby czytające nasze czasopismo,


Pragniemy bardzo przeprosić naszą autorkę Panią Ewę Modzelewską-Kossowską za brak dołączonej bibliografii do jej fantastycznego tekstu w grudniowym numerze IDioMÓW ("Niesamowita bezdomność. Jak mieszkać w >>nie wiem<<", [w:] IDioMY no.06/grudzień 2024). Świąteczne chochliki, nasze zapracowanie i stały pośpiech zaowocowały tą pomyłką. Chciałybyśmy zwrócić też szczególną uwagę na książkę Clemensa Setza "Pociecha rzeczy okrągłych", wspaniale wydanej przez jedno z naszych ulubionych wydawnictw: Wydawnictwo Filtry (Wydawnictwo Filtry). To właśnie w niej znajduje się opowiadanie "Stary Dom", o którym z taką przenikliwością pisze pani Ewa Modzelewska-Kossowska.


Poniżej fragment tekstu oraz dołączona, zgubiona w redakcyjnych komputerach bibliografia.


"Jeśli zgodzisz się utrzymać perspektywę >>nie wiem<<, to opowiadanie stanie się twoim lub nie twoim domem, i będziesz musiał zadać sobie pytanie o swoje opowiadanie, własną pomieszczającą reprezentację. Może i ty próbujesz rozpaczliwie wepchnąć się do cudzej opowieści, udając przed samym sobą, że szukasz tam domu swojego dzieciństwa, którego – być może - nie było? Na pozór bezpieczny alfabetyczny porządek, encyklopedycznie strukturujący plan poszukiwań, również dla ciebie staje się źródłem niepokoju, gdy litera S wskazuje na rychły nieuchronny koniec, na wyczerpanie konceptu?".


BIBLIOGRAFIA:


Bion, W.R. (1970/2010), "Uwaga i interpretacja", przeł. D. Golec, Oficyna Ingenium, Warszawa.


Freud, S. (1912/1997). "Rady dla lekarza prowadzącego terapię psychoanalityczną", w: "Technika Terapii", Przeł. R. Reszke, Wydawnictwo KR, Warszawa. Cytat za: Laplanche J., Pontalis, J.-B., "Słownik psychoanalizy". Przeł. E. Modzelewska i E. Wojciechowska, WSiP, Warszawa, 1996, s.346.


Freud, S. (1915/2007). "Nieświadomość", w: "Psychologia nieświadomości", przeł. R.Reszke, Wydawnictwo KR, Warszawa, s. 103.


Freud, S. (1919/1997). "Niesamowite", w: "Pisma psychologiczne", przeł. R. Reszke, Wydawnictwo KR, Warszawa.


Green, A. (1993). "Le travail du négatif, Les éditions du minuit", Paris.


Kossowski, Z. (2022). "Niesamowite jako źródło niepokoju i wiedzy". WunderBlock. Psychoanaliza i filozofia, nr 1, s. 73.


Laplanche, J. (1999). "Essays on Otherness", Routledge, London, New York.


Setz, C. J. (2024). "Pociecha rzeczy okrągłych", przeł. A. Kowaluk, Wydawnictwo Filtry, ss. 34 – 46.
Photo by laura adai on Unsplash

17 stycznia 2025

Czytaj więcej

17 kwietnia 2025
Kolejna nasza autorka jest dla nas bardzo ważna z wielu powodów. Otwarty człowiek, niezwykle pomocna koleżanka, świetna nauczycielka, niesamowita superwizorka. W środowisku znana jest między innymi z tłumaczeń tekstów z
14 kwietnia 2025
Są takie osoby, które nie tylko tworzą, ale też potrafią budować przestrzeń, w której inni mogą rozwinąć swoje zdolności. Wrażliwe, otwarte, zaangażowane. Nasza kolejna Autorka jest właśnie taką osobą.
08 kwietnia 2025
Gregorio Kohon — poeta, prozaik, psychoanalityk. W IDioMach Kohon pokazuje zupełnie inną stronę siebie, zanurzoną w wyobraźni, zadziorną, czasem niepokojącą, ale zawsze głęboko poruszającą.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i jako pierwszy dowiedz się o nowych numerach naszego kwartalnika!

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!